Uvodni sastanak projekta „unapređenje međusektorskog upravljanja zemljištem kroz smanjenje pritiska na zemljište i planiranje korišćenja zemljišta“
Trogodišnji projekat „Unapređenje međusektorskog upravljanja zemljištem kroz smanjenje pritiska na zemljište i planiranje korišćenja zemljišta“ – prvi projekat koji se bavi degradacijom zemljišta i njegovim posledicama na nacionalnom nivou, pokrenut je tokom naučno-stručnog skupa “Održiva upotreba zemljišta “. Skup je održan 10. septembra 2015. godine u kongresnoj sali Instituta za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu. Događaj su organizovali Institut za ratarstvo i povrtarstvo i Srpsko društvo za proučavanje zemljišta, u partnerstvu sa Agencijom Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (United Nations Environment Programme- UNEP), uz podršku partnerskih kompanija i institucija.
Ovaj jedinstveni događaj okupio je 165 predstavnika svih institucija za istraživanje i upravljanje zemljištem i privatnog sektora u Srbiji, uključujući međunarodne organizacije koje implementiraju povezane projekte na nacionalnom i regionalnom nivou. Svrha skupa bila je podizanje svesti o važnosti zemljišta za Zemlju, njegovim višestrukim ulogama i postojećim izazovima za održivu upotrebu zemljišta. Skup je podrška Republike Srbije inicijativi Ujedinjenih nacija da se 2015. proglasi za Međunarodnu godinu zemljišta i širom sveta obeleži nizom manifestacija u cilju podizanja svesti o značaju zemljišta za našu planetu.
Skup je zvanično otvorio Danilo Golubović, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine. On je naglasio da Srbija ima dobru podelu zemljišta – oko hektar po stanovniku i oko 0,6 hektara poljoprivrednog zemljišta po stanovniku, ali da ima i poteškoće, jer gubi 6 do 8 hiljada hektara poljoprivrednog zemljišta, što jeste problem, posebno kada se uzme u obzir da je od ukupnog fonda poljoprivrednog zemljišta samo polovina obradiva. Na globalnom nivou je slična situacija, jer se svake sekunde u svetu gubi 900 hektara poljoprivrednog zemljišta zbog klimatskih promena, intenzivne poljoprivredne proizvodnje, ali i ljudskog nemara.
Pjer Karlo Sandei, menadžer projekta u Srbiji i programski zvaničnik UNEP-ove kancelarije u Beču, predstavio je aktivnosti UNEP-a na očuvanju zemljišta u regionu i podršku koju je UNEP pružio Bosni i Hercegovini, Makedoniji i Crnoj Gori u izradi svojih nacionalnih akcionih programa u skladu sa Konvencijom UN u borbi protiv dezertifikacije (UNCCD).
Za Srbiju je posebno značajno pokretanje projekta „Unapređenje međusektorskog upravljanja zemljištem kroz smanjenje pritisaka na zemljište i planiranje korišćenja zemljišta“ koji se finansira sredstvima Globalnog fonda za životnu sredinu (Global Environment Facility – GEF). Projekat sprovodi Agencija Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP) – kancelarija u Beču u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i zaštite životne sredine i Agencijom za zaštitu životne sredine. Podršku u realizaciji projekta pruža regionalna nevladina mreža FEA – Inicijativa za šumarstvo i životnu sredinu.
Cilj projekta je smanjenje pritisaka na zemljište kroz unapređenje upravljanja zemljištem, razvoj mehanizama za integrisano korišćenje zemljišta, zаustаvljаnje dаljeg procesа degrаdаcije zemljištа, jačanje institucionalnih kapaciteta, razvoj Katastra kontaminiranih lokaliteta kroz prikupljanje informacija i podataka o stepenu zagađenja zemljišta u industrijskim zonama i podizаnje svesti o integrаlnom i održivom uprаvljаnju zemljištem.
Komponente projekta: osposobljavanje institucionalnog, političkog i naučnog okruženja za dugoročno integrisano korišćenje zemljišta; upravljanje prirodnim resursima u Srbiji i razvoj kapaciteta kroz podizanje ekološke svesti.