Related posts
Leave Comment
U okviru projekta „Unapređenje međusektorskog upravljanja zemljištem kroz smanjenje pritisaka na zemljište i planiranje korišćenja zemljišta“ koji je finansiran iz Svetskog fonda za životnu sredinu (GEF) a implementiran od strane Programa UN za životnu sredinu (UNEP) u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine Republike Srbije, omogućena je realizacija tzv. trade-off mera na dve lokacije u Republici Srbiji. Pomenute aktivnosti sprovedene su u partnerstvu sa regionalnom nevladinom mrežom FEA – Inicijativa za šumarstvo i životnu sredinu, a nakon detaljnog razmatranja projektnih ideja koje su dostavile jedinice lokalne samouprave u skladu sa zadatim projektnim kriterijumima.
„Trade-off“ merama smatraju se one mere koje predstavljaju metode, tehnike, procedure ili druge načine za sprečavanje, minimiziranje, ublažavanje ili kompenzaciju (potencijalno) štetnih, negativnih i nepovoljnih uticaja određene (poljoprivredne, industrijske, itd.) aktivnosti na zemljište i celokupnu životnu sredinu i poboljšanje ekološkog učinka, i koje tako doprinose unapređenju života i zdravlja lokalne populacije. Neki od primera trade-off mera su revitalizacija određene površine, odnošenje zagađenog zemljišta, i zasad poljezaštitnog pojasa pored kontaminirane lokacije. |
Jedinice lokalne samouprave, na čijim se teritorijama nalaze kontaminirane lokacije koje su u okviru projekta utvrđene kao prioriteti za sanaciju i remedijaciju, bile su pozvane da dostave relevantne informacije o potencijalnim lokacijama na kojima bi se mogle primeniti trade-off mere. Prispele prijave su razmotrene na sastanku multidisciplinarne stručne radne grupe, a nakon obilaska onih lokacija koje su svrstane u uži izbor prema prioritetu, utvrđene su dve lokacije najpogodnije za primenu pomenutih mera. Po dobijanju saglasnosti radne grupe, mere su realizovane na odabranim lokacijama u gradovima Kraljevo i Sombor, uz opredeljena sredstva do 2 miliona RSD po lokaciji.
U slučaju odabrane lokacije na teritoriji Grada Kraljeva, sprovedene aktivnosti su uključile uklanjanje komunalnog otpada, površinskog kontaminiranog sloja zemlje i nasipanje „zdrave“ zemlje, formiranje žive ograde u vidu postavljanja novih sadnica oko tretiranog dela parcele, kao i ozelenjavanje površine podizanjem zasada crnog bora i setvom trave. Pomenutu lokaciju će Grad Kraljevo privesti nameni parka za pse nabavkom neophodnog mobilijara.
Kada je reč o odabranoj lokaciji na teritoriji Grada Sombora, implementacija aktivnosti takođe je uključila uklanjanje komunalnog otpada i površinskog degradiranog sloja zemlje pod deponovanim otpadom, zatravljivanje i formiranje polja zaštitnog pojasa zasadom stabala „bođoša“-koprivića, s obzirom da se nedaleko od lokacije nalazi Specijalni rezervat prirode „Gornje Podunavlje“.
SEPA